Teams for the 2009 - 2010 Season


Team Truscott

MoenAdventures.com ~ Gordon Baker Inc.

Skip : Gregg Truscott
Vice : Geoff Truscott
Second : Andrew Baker
Lead : Andrew Stefaniuk

(Click on the photo to see the team schedule.)


Team B. Dumond

Northbound RV ~ Genumark Promotional Merchandise

Skip : Bob Dumond
Vice : Matt Weatherbie
Second : Steve Flanigan
Lead : Rob Gatward

(Click on the photo to see the team schedule.)


Team Bruce

Ice River Springs Water ~ Doug Freer & Assoc.

Skip : Greg Bruce
Vice : Ryan Labbe
Second : John Abernot
Lead : Jim Hannigan

(Click on the photo to see the team schedule.)


Team Flegel

Catering By Colin

Skip : Randy Flegel
Vice : Dave Thompson
Second : Ken Pickles
Lead : Dougal Dixon

(Click on the photo to see the team schedule.)


Team Morgan

Shot Rock Shop ~ DataLogix ~ Thor Motors

Skip : Garry Morgan
Vice : Don Campbell
Second : Scott Snelgrove
Lead : Noel Southwick

(Click on the photo to see the team schedule.)


Team Heggestad

Parry Sound Insurance ~ Bounce Back Physiotherapy ~
Comco Petroleum Mgmt

Skip : Cory Heggestad
Vice : Dan Belechorak
Second : Darryl MacKenzie
Lead : Paul Harbottle

(Click on the photo to see the team schedule.)


Team Irwin

Georgian College Engineering Technology ~
Wellington West Capital Inc. ~ Lamers Mechanical Ltd.

Skip : Bill Irwin
Vice : Don Cahoon
Second : Brian Collins
Lead : Peter Lamers

(Click on the photo to see the team schedule.)


Team Jewer

Lewis Motors

Skip : Roger Jewer
Vice : Trevor Hewitt
Second : Rick Breithaupt
Lead : Mark Wilcox

(Click on the photo to see the team schedule.)


Team Froud

Royal Lepage First Contact Realty

Skip : Susan Froud
Vice : Kelly Martell
Second : Karin Lee-Kell
Lead : Julie Ann Columbus
Alternate : Bob Storey

(Click on the photo to see the team schedule.)


Team Thompson

Comco Petroleum Management

Skip : Andrew Thompson
Vice : Chris Schell
Second : Joel Delaurier
Lead : Colin Patrick

(Click on the photo to see the team schedule.)


Team Matchett

Matchett

Skip : Dale Matchett
Vice : Derek Abbotts
Second : Duane Linder
Lead : Craig Cox

(Click on the photo to see the team schedule.)


Team VanRooyen

The Wilds at Cedar Valley Golf Course

Skip : Dave VanRooyen
Vice : Chris Carson
Second : Craig Pyke
Lead : Sean Leach

(Click on the photo to see the team schedule.)


Team Corbeil

Nine-North Logistics ~ Rethreadz

Skip : Al Corbeil
Vice : Ken Leach
Second : Sean Flaherty
Lead : Tom Cunningham

(Click on the photo to see the team schedule.)


Team Loevenmark

Dominion of Canada Insurance Co.

Skip : Phil Loevenmark
Vice : Pat Perroud
Second : Don Lynn
Lead : Mike Martell

(Click on the photo to see the team schedule.)


Team Dafoe

Skwarchuk Funeral Homes ~ Robert W. Ben Consulting

Skip : Rick Dafoe
Vice : Mike Donelle
Second : Anthony Vandyke
Lead : Robert Ben

(Click on the photo to see the team schedule.)


Return to top

Simcoe Major Curling League • c/o Andrew Thompson • 28 Felt Crescent • Barrie, ON  L4N 8V1
Email: aeThompson5@hotmail.com